Labirent Çözen2020-01-20T22:17:06+00:00

LABİRENT ÇÖZEN KATEGORİSİ

Görev Tanımı

Labirentin belirli bir bölgesinden başlatılan belirli boyutlardaki otonom robotun hedef bölgeye en kısa sürede ulaşmasıdır.

Labirent Çözen Kategorisi Kuralları

 1. Robotlar yarışma günü açıklanacak olan kura sonuçlarına göre sırayla yarışırlar.
 2. Yarışmacılar anons edildikten sonraki 2 dakika içerisinde yarışma alanında bulunmak zorundadırlar. 2 dakika içerisinde yarışma alanında hazır olmayan robotlar yarışmadan diskalifiye edilir.
 3. Yarışmacıların yarışma esnasında robotlara müdahale hakkı sınırı yoktur. Bu müdahalelerin herhangi birinde 1 defaya mahsus olmak üzere teknik mola alınabilir. Teknik molada pist dışından herhangi bir malzeme eklenmesi ya da değiştirilmesi yapılamaz. (Pil değişimi yapılamaz.) Teknik mola 1 dakika ile sınırlıdır. Yapılan her müdahalede ceza puanı yazılır.
 4. Yarışmacıların pisti tamamlamak için toplam 4 dakika süresi vardır. Bu süre içerisinde pisti 1 tur bile bitiremeyen yarışmacılar elenir.Teknik mola bu sürenin dışındadır.
 5. Yarışma zamana karşı gerçekleştirilir.Robotların bir parkur üzerinde olduğu geçerli zamanlarda bir süre ölçer ile süreleri tutulur. Robot piste girdiği anda süre başlar, pistten tamamen çıktığı an süre durdurulur.
 6. Belirtilen kuralların dışında yaşanacak kararsızlıklarda son kararı yarışmanın hakemleri ve koordinatörler verecektir.
 7. Kasıtlı olarak piste zarar veren robotlar diskalifiye edilecektir.
 8. Deneme parkuru olmayacaktır.
 9. Tüm yarışmalarla birlikte bu kategoride de “Kategori Üstü Kurallar” geçerlidir.
 10. Aynı kurumdan en fazla 4 (dört) robot yarışmaya kabul edilecektir.
 11. NİSHRO EKİBİ, bir gerekçe vermeden, kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı
  tutar.

Robot Özellikleri

 1. Robotlar için boyut sınırlaması yoktur fakat parkur boyutları göz önünde bulundurulmalıdır.
 2. Robotlar otonom olmak zorundadır. Uzaktan müdahale olamaz.
 3. Robotlar parkura zarar verecek donanıma sahip olmamalıdır.
 4. Katılımcıların robot hakkındaki bu kuralların herhangi birine uymaması durumunda robot, o anda yarışmadan diskalifiye edilir.
 5. Hazır kit kullanımı yasaktır.Kullanımı tespit edilen robotlar diskalifiye edilecektir.

Yarışma Özellikleri

 1. Robotların yarışma sırası, yarışma günü kura ile belirlenir.
 2. Yarışmacılar çağrıldığından itibaren 2 dakika içerisinde yarışma alanında olmalıdır. Hazır olmayan robotlar yarışmadan diskalifiye edilir.
 3. Yarışma zamana karşı gerçekleştirilir. Robotların parkur üzerinde olduğu geçerli zamanlarda bir süreölçer süreleri tutulur. Robot piste girdiği anda süre başlar, pistten tamamen çıktığı an süre durdurulur.

Parkur Özellikleri

 1. Parkur, 400 mm genişliğindeki orta yoğunluklu sunta (MDF) malzemesinden oluşturulmuştur. Üzeri, siyah renkte yansımayan boya vardır. Bu levhaların üzerinde 20 mm genişliğinde beyaz çizgiler vardır.
 2. Parkurun renklerinin tam beyaz veya tam siyah değildir. Parkur parçaları çevredeki ışıklardan etkilenip solmalar olabilir. Parkurun üstünde bir boya olduğunu dikkate alınız. Robotların bıraktığı iz ve çizikler veya malzemelerden kaynaklı kalıntıları oluşabilir.
 3. Parkurda virajlı yollar (geniş, dar, veya 90 derece açılı), kesikli çizgiyle yollar, kesişen yollar , zigzak yolar olması beklenmektedir. Robot tasarımı yapılırken bu yolların parkurda var olacağı dikkate alınmalıdır.
 4. Yarışma için uygun koşullarda olacaktır, itirazlar kabul edilmeyecektir.
 • Parkur belirtilen ölçülerinde %5’ten hata payı olabilir.

Puanlama ve Ceza Sistemi

 1. Yarışmak için parkura yerleştiğinde robot, hareket etmez çizgiyi izlemezse robotun parkur süresine herdeneme için 5 saniye ceza süresi eklenir. Bu durumda robot parkura tekrar başlatılır fakat aynı durum 5. kez tekrarlanırsa robot yarışmadan elenir.
 2. Yarışma esnasında, robotun parkur dışında bir yere temas etmesi durumunda, kurallarda aksi belirtilmedikçe, parkurdan çıkmış olarak kabul edilir ve parkur süresini tutan süreölçer durdurulur. Robotun parkur süresine 5 saniye ceza süresi eklenir. Sonrasında robot, parkuru çıktığı noktadan tekrar parkura devam eder.
 3. Aşağıdaki maddelerde aksi belirtilmediği müddetçe 3 defa kez aynı noktadan çıkan robotlar, hakem kararı ile bir sonraki noktaya yerleştirilerek robot yarışmaya devam edebilir. Robotun parkur yoluna tekrar dönmesi bu durumun uygulanmasını değiştirmez.Robotlara, parkurdan çıkması haricinde müdahale edilmesine izin verilmez. Müdahale edilmesini gerektiğinde hakem izni ile müdahale edilebilir. Bu müdahale parkur süresine 5 saniye ceza süresi eklenir.
 4. Robotların 15. kez parkurdan çıkması halinde robotlar yarışmadan elenir.Fakat 15 kez’den daha az sayıda parkurdan çıkan robotlar, parkurdan çıkma sayıları dikkate alınarak ceza puanı verilir.
 5. Robotlar parkuru tamamladıktan sonra parkur sürelerine ceza süreleri eğer varsa eklenecektir. Bu robotların resmi parkur süreleri olacaktır. Tüm yarışmacılar yarıştıktan sonra bu resmi süreleri dikkate alınarak robotlar, en kısa süreli robot en üstte yer almak üzere kısadan uzuna doğru sıralanacaktır. Bu sıralamaya göre en kısa süreye sahip robot birinci, en kısa ikinci süreye sahip robot ikinci ve en kısa üçüncü süreye sahip robotlar üçüncü olarak ilan edilir.
 6. Parkuru tamamlayan her robotun sıralamaya alınır.Hakemler parkuru tamamlamayan robotlara sıralama vermez tamamlamayan robotlardan hiçbir kazanan olmayabilir ya da üçten az robot da derece alabilir.
 7. Robotların yarışma süresinde sadece bir kere teknik mola verebilir. Yarışma esnasında yarışma alanını terk eden yarışmacı veya robot, yarışmadan diskalifiye olur. Teknik mola süresi 2 dk dır. Pistin hemen yanındaki masada yapılır.

Tüm itirazlar hakem koordinatörlerine yapılacaktır. Bu itirazlar yazılı şekilde sunulmalıdır.
Tüm kategoriler ile birlikte bu kategoride de “Kategori üstü kurallar” geçerlidir.

Nishrobot 2020 Kayıtları
Çok Yakında

NishRobot'u sosyal medya dan takip etmeyi unutma!
close-link