Arazi2019-03-30T12:35:42+00:00

ARAZİ KATEGORİSİ

Görev Tanımı

Bu kategoride robotlar daha önceden belirlenen, robot hareketini kısıtlayabilecek çeşitli zorluk seviyelerindeki engelleri aşarak parkuru en az hata ile en çok puan kazanarak tamamlamaya çalışırlar.

Arazi Kategorisi Kuralları

 1. Robotlar yarışma günü açıklanacak olan kura sonuçlarına göre sırayla yarışırlar.
 2. Yarışmacılar anons edildikten sonraki 3 dakika içerisinde yarışma alanında bulunmak zorundadırlar. 3 dakika içerisinde yarışma alanında hazır olmayan robotlar yarışmadan diskalifiye edilir.
 3. Yarışmacıların yarışma esnasında robotlara müdahale hakkı sınırı yoktur. Bu müdahalelerin herhangi birinde 1 defaya mahsus olmak üzere teknik mola alınabilir. Teknik molada pist dışından herhangi bir malzeme eklenmesi ya da değiştirilmesi yapılamaz. (Pil değişimi yapılamaz.) Teknik mola 1 dakika ile sınırlıdır. Yapılan her müdahalede ceza puanı yazılır.
 4. Yarışmacıların pisti tamamlamak için toplam 4 dakika süresi vardır. Bu süre içerisinde pisti 1 tur bile bitiremeyen yarışmacılar elenir.Teknik mola bu sürenin dışındadır.
 5. Pistin bölümlerine yarışma durumuna göre, hakemlerin kararıyla belli aralıklarla malzeme eklemeleri yapılacaktır.( Su, çamur, toprak gibi…)
 6. Belirtilen kuralların dışında yaşanacak kararsızlıklarda son kararı yarışmanın hakemleri ve koordinatörler verecektir.
 7. Kasıtlı olarak piste zarar veren robotlar diskalifiye edilecektir.
 8. Deneme parkuru olmayacaktır.
 9. Tüm yarışmalarla birlikte bu kategoride de “Kategori Üstü Kurallar” geçerlidir.
 10. Aynı Kurumdan en fazla 4 (dört) robot yarışmaya kabul edilecektir.
 11. NİSHRO EKİBİ, bir gerekçe vermeden, kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı
  tutar.

Robot Özellikleri

 1. Robotlar için herhangi bir boyut sınırlaması bulunmamaktadır, ancak robot tasarlanırken parkur boyutları, olası hava olayları, nem, aydınlatma gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.
 2. Robotlar otonom olabilir veya uzaktan kontrol sistemleri (uzaktan kumanda, bluetooth vb.) ile kontrol edilebilir. Kablolu haberleşme kullanılmasına izin verilmemektedir.
 3. Robotlarda hazır kit kullanımı yasaktır.Kullanımı tespit edilen robotlar diskalifiye edilir.
 4. Belirtilen kurallara uymayan herhangi bir robot, hakemlerin kararıyla yarışmadan diskalifiye edilir, yarışma ve ödül alma haklarını kaybeder.

Parkur Özellikleri

 1. Pist üzerinde, her biri ayrı puanda olacak şekilde 5 farklı etap bulunacaktır.Bu etaplarda balçık-çamur, su, bilya-misket, çakıl ve çalı çırpıengelleri bulunacaktır. 
 2. Pistteki su hariç bölümlerin genişliği 60 cm, boyu 120 cm olacaktır. Su parkuru iniş çıkışlı olacak net su kısmı 60cm genişliğinde 60cm uzunluğunda olacaktır.
 3. Pist yapımında 3 mm demir sac malzeme kullanılacaktır.
 4. Su derinliği 5 santimetre olacaktır. Robotun tüm tekerlekleri suyla temas etmek zorundadır.
 5. Pist içindeki bölümler 7 santimetrelik dikey saclarla bölünmüştür.

Puanlama ve Ceza Sistemi

1.Etap puanlamaları şu şekilde olacaktır.

 • Misketli Su: 100 Puan
 • Çakıl: 150 Puan
 • İnce kum: 100 Puan
 • Çalı-Çırpı : 100 Puan
 • Balçık-Çamur:150 Puan

2.Yarışma süresi olan 4 dk boyunca en çok puanı toplayan robot, yarışmayı birinci olarak tamamlar. Eğer puanlar aynı ise yarışmacıların ceza puanı en düşük olan üst sırada olur.

3.Yarışma alanındaki robotlar, engeli geçemediği bölümlerde (Bölümü geçemediğine 30 saniye sonunda karar verilir.) engelden 0 puan alır. Yarışmacı, robotunu diğer engelin başlangıç noktasına koyar. Bu müdahale, bir müdahale hakkını kullanmaya sebep olur.Her müdahalesinde pist puanının %20’si kadar ceza puanı yazılır. Yarışmacı bölümü geçemeyeceğini bildirdiği taktirde ilgili bölümde en az 10 saniye robot aktif olarak çalışmalı, alanı geçmeyi denemelidir. Eğer hiçbir engelden geçemezse diskalifiye edilir.

4.Yarışma esnasında robotun pistten 2 veya daha fazla tekerleğinin çıkması, 50 ceza puanı alımına sebep olur.

5.Her müdahale anında süre durur ve hakemin gösterdiği noktadan robot tekrar başlar.

6.Yarışma etaplarını, kestirme yoldan geçmek ya da robotun bir kısmı pist dışındayken geçmek o engelin tamamlanmadığı anlamına gelir. Bu durumda robot, yarışma hakeminin kararı ile o engelin en başından tekrar başlatılır. Bu durum için 100 ceza puanı uygulanır. Tekrarlanması durumunda o engelin geçilemediği kabul edilir.

7.Yarışma puanlaması kurallar ve cezalar çerçevesinde gerçekleşir. Hakemler yarışma esnasında engellerin doğru geçilip geçilmediği hakkında inisiyatif alabilir.

Tüm itirazlar hakem koordinatörlerine yapılacaktır. Bu itirazlar yazılı şekilde sunulmalıdır.
Tüm kategoriler ile birlikte bu kategoride de “Kategori üstü kurallar” geçerlidir.

Nishrobot 2020 Kayıtları
Çok Yakında

NishRobot'u sosyal medya dan takip etmeyi unutma!
close-link